Skip to Content Skip to Navigation
SportCollege News Print Email
In this Section

St John's Campus Sports Results
Basketball

Monday 3 May

Concordia Chasers defeated Westbourne Park Primary School Whippets: 12 - 6 in their first game.

SJC basketball AI T2W4 2021

Monday 10 May

Concordia Chasers lost to Black Forest Primary School: 10 - 12.

Chess

Friday 30 April

Concordia Gold lost to Unley: 0.5 - 3.5 in their first game for the season.
Concordia Blue lost to Walford: 0 - 4.

Friday 14 May

Concordia Blue Chess Team lost to Unley: 1.5 - 2.5.
Concordia Gold drew with Mitcham 2 - 2. 

Soccer

Saturday 8 May

Concordia Year 6 Blue defeated Christian Brothers College in their first game for season: 8 - 2.

Saturday 15 May

Concordia Year 6 Blue were defeated by Pembroke 3 - 8.

Volleyball

Friday 7 May

Concordia gold defeated Westbourne Park Primary School: 61 - 59.

Back to top
Concordia Campus Sports Results

Boys' Sport

Basketball

Saturday 8 May

Middle A defeated St Michaels: 60 - 30.
Middle B lost to St Michaels: 53 - 28.
Middle C lost to St Michaels: 33 - 25.
Middle D defeated Nazareth: 41 - 39.

Tuesday 11 May

Concordia 7 Gold defeated Concordia Cannons.
Concordia 7 Blue defeated Concordia Chargers.

Saturday 15 May

Senior A - Bye.
Senior B lost to PAC.
Middle C lost to PAC: 25 - 43.
Middle D lost to PAC: 36 - 21.

Football

Wednesday 12 May

1st XVIII Knockout - Round 1

  • Game 1 - Concordia  defeated Reynella East: 10.6 (66) - 4.4 (28). Goals: Cody J (2), Ben P (2), Taran S (2), Oscar W (1), Andrew J (1), Charlie F (1) and Noah P (1). Best players: Charlie F, Ben P, Jaden, Sam G and Cody J. 
  • Game 2- Concordia defeated Wirreanda: 9.6 (54) - 4.0 (24). Goals: Taran S (3), Ben P (3), Will T (2) and Jack S (1). Best players: Dane H, Ben P, Andrew J Reggie E, Lachlan S and Luke W. 

Senior B defeated Pulteney: 10.13 (73) - 3.2 (20). Goals: Tom D (2), Finn P (2), Kern M (1), Cody J (1), Raf L (1), Aaron S (1), Ben D (1) and Nik L (1). Best players: Kern M, Will M, Oli W, Ben D, Nik L and Finn P. 
Middle - Bye.

Saturday 15 May

Year 7 lost to Mercedes: 4.3 (27) - 11.9 (75). Goals: Cooper D (2). Best players: Jackson M, Cooper D, Archie E, Will K, Jamie M and Oliver E. 

Soccer

Saturday 8 May

10B defeated Rostrevor: 3 - 1. Goals: Adam B (2) and Jack C (1). Best players: Jared S, Samuel S and Marcus N. 
Middle A lost to Mercedes: 4 - 1. Goals: Liam. Best players: Fraser, Liam and Lachlan.
Middle B lost to Marryatville: 3 - 4. Goals: Sien M (2) and Ned (B) 1. Best players: Alex G, Charles L and Charlie U.
7B lost to Immanuel. Goals: Charlie U and Finlay H.

Saturday 15 May

10B lost to Cabra: 4 - 6. Goals: Adam B (4). Best players: Adam B, Corbin K and Jared S. 

Girls' Sport

Football

Friday 7 May

Senior A lost to Immanuel: 24 - 57.
Middle A defeated Immanuel: 47- 1.
Middle B lost to Pulteney's A Grade.

Friday 14 May

Senior A lost to Seymour: 19 - 21.
Middle A defeated Seymour: 77 - 11. Goals: Keira, Winnie, Sari, Susie, Izzy and Millie.
Middle B lost to Scotch: 39 - 42. Best players: Hannah N, Ella F, Renee M, Sabra H and Paige R.

Netball

Saturday 8 May

Senior A lost to Pembroke: 32 - 33. Most Valuable Player: Saffron M. Coach's Award: Teagan R.
Senior B defeated Pembroke: 38 - 37. Most Valuable Player: Laura M. Coach's Award: Milly H.
Senior B2 lost to Pembroke. Most Valuable Player: Omeah P. Coach's Award: Ruby C.
Senior C lost to Pembroke. Most Valuable Player: Lauren G. Coach's Award: Amelia.
Inter B lost to Pembroke. Most Valuable Player: Zoe T. Coach's Award: Emily R.
9A lost to Pembroke: 29 - 36.
9B defeated Pembroke: 45 - 27.
9 Navy lost to Pulteney’s A Grade.
9 Gold - Bye.
8A defeated Pembroke: 26 - 25. Most Valuable Player: Gemma H. Coach's Award: Winnie.
8B defeated Pembroke: 31 - 25. Most Valuable Player: Lexi T. Coach's Award: Emily P.
8 Gold played Scotch B in a very close game.
7A defeated Pembroke: 44 - 13. Most Valuable Player: April. Coach's Award: Issy P.
7B defeated Pembroke: 23 - 5. Most Valuable Player: Ruby. Coach's Award: Halle V.
7 Navy defeated Immanuel W: 36 - 10.
7 Gold lost to Pembroke B: 5 -35.

Soccer

Wednesday 5 May

Premier League defeated Immanuel.
Div 3 played Immanuel in a scratch match. Concordia lent Immanuel two players.

Wednesday 12 May

Premier League defeated St Peters: 4 - 1. Goals: Joanna (2), Lily (1) and Ruby (1).
Div 3 defeated Immanuel. Goals: Mia (2) and Amy (1).

Coeducational Sport

Cross Country

Wednesday 5 May

Girls Years 7-9: 5th Place, Ella C.
Girls Years 10-12: 7th Place, Isla S.

Wednesday 12 May

Girls Years 10-12: 2nd Place, Isla S.
Boys Years 7-9: 11th Place, Rohan S. 13th Place, Liam R.

Hockey

Wednesday 5 May

Bye.

Wednesday 12 May

Concordia lost to Pembroke. Best players: Fergus C, Emily H and Daniel R.  

Back to top