Skip to Content Skip to Navigation
SportCollege News Print Email
In this Section

St John's Campus Sports Results
Basketball

Thursday 6 February
Concordia Celtics defeated by Burnside Thunder: 19 - 29.

Thursday 13 February
Concordia Celtics played Highgate Hawks and drew: 20 - 20.
Concordia Chargers Year 4/5 defeated by Mercedes Dream: 14 - 26.

Cricket

Saturday 16 February
Concordia Senior Kanga Blue defeated by Pulteney Grammar: 89 -125.

Volleyball

Friday 14 February
Concordia Gold defeated Scotch Navy: 71 - 69.

Back to top
Concordia Campus Sports Results

Boys Sport

Cricket

Saturday 8 February 
Day 1 - 1st XI v Rostrevor: 7/260. Sam H 2/29 after 10, Jack S 2/44 after 6.
Day 1 - Year 8A vs Rostrevor: 10/132 - 0/16. Jackson H 30, Sean W 26, Angus W 10 n.o. 

Saturday 15 February

1st XI defeated by Rostrevor. Reggie E 31, Oliver L 23, Samuel H 21.
Year 7A defeated Rostrevor: 4/121 - 6/97. Lachlan B 30 n.o., Fela H 17 n.o., Felmata G 17, Joseph M 2/7 off 3, Leon R 1/2 off 2, Fela H 1/3 off 1.

Tennis

Saturday 8 February
Senior A defeated by PAC: 2 sets 31 games - 7 sets 47 games. 
Middle A defeated by Marryatville 0 sets 6 games to 9 sets 54 games.

Wednesday 12 February
Drive Tennis defeated by Mercedes: 2 sets 30 games - 7 sets 49 games.

Friday 14 February
Year 7B defeated St Ignatius: 6 sets 49 games - 4 sets 42 games.

Saturday 15 February
Drive defeated by St Johns: 4 sets 35 games - 5 sets 41 games.
Senior A defeated by Marryatville: 1 set 19 games - 8 sets 50 games.
Middle A defeated by Scotch: 0 sets 22 games - 9 sets 55 games. 

Volleyball

Friday 7 February
Senior A defeated by Pembroke: 1 set – 2 sets (27 – 25, 21 – 25, 9 – 15). Best players: Archie M, Samson V and Tom P.

Friday 14 February 
Senior A defeated by Adelaide HS: 1 set – 2 sets (25 – 21, 19 – 25, 16 – 25). Best players Archie M and James H.
Senior B1 defeated Adelaide HS: 3 sets – 0 sets (25 – 10, 25 – 16, 25 – 13). Best players Tom P, Lachlan S and Sam G.
Senior B2 defeated Immanuel: 3 sets – 0 sets (25 – 15, 25 – 17, 15 – 13). Best players Will P, Henry T and Harrison C.
Middle B2 defeated St Michaels: 3 sets – 0 sets (25 – 10, 25 – 10, 15 – 5). Best players Cooper M, Lachlan B and Joel S.
Middle C2 Navy defeated by Middle C2 Gold: 0 sets – 3 sets (20 – 25, 24 – 26, 24 – 26). Best players: Thomas B, Riley F and Alex G.

Girls Sport

Basketball

Wednesday 12 February
Senior A defeated by Westminster
Senior B defeated by Westminster
Middle A defeated by Westminster: 27 – 32. A good result despite having players out due to Year 8 camp.
Middle B defeated Westminster by 2 points. Thank you to the Year 7 girls who filled in for the B team.

Softball

Saturday 8 February
B Grade drew with Scotch: 11 – 11.
C Grade defeated Pembroke: 14 – 13.
Both teams had great starts to the season.

Volleyball

Saturday 8 February

Open A defeated Pulteney: 3 – 0.
Open B defeated Immanuel on forfeit: 3 – 0.
Open C defeated Immanuel on forfeit: 3 – 0.
Open D1 defeated Westminster on forfeit: 3 – 0.
Open D2 defeated Pembroke: 2 – 0.
Middle A defeated by Pulteney: 0 – 3.
Middle B defeated by Pulteney: 0 – 3.
Middle C1 defeated by Pulteney: 0 – 3.
Middle C2 defeated Immanuel: 3 – 0.
Middle C3 defeated Immanuel: 3 – 0.
Year 7 Gold defeated by Seymour: 1 – 2.
Year 7 Navy defeated by Westminster: 1 – 2.

Tennis

Saturday 8 February
Div 1 defeated by Scotch: 2 sets 21 games - 4 sets 29 games.
Div 4 defeated Pulteney: 4 sets 30 games - 2 sets 22 games.

Monday 10 February
Premier League defeated by Immanuel: 0 sets – 6 sets.
Premier League Reserves defeated by Immanuel: 1 set – 5 sets.

Monday 17 February
Premier League defeated Pulteney: 4 sets 25 games - 2 sets 18 games. Piper/Kate 6 – 2, Piper 6 – 0, Kate 6 – 0.
Premier League Reserves defeated by Pulteney 2 sets 22 games - 4 sets 28 games. Amy/Olivia 6 – 2, Matilda 6 – 2.

Mixed Sport

Swimming

Wednesday 19 February

  1. Immanuel (364)
  2. St Michael’s (283)
  3. Concordia (268)
Back to top