Skip to Content Skip to Navigation
SportCollege News Print Email
Knockout Cricket

Congratulations to the Year 6/7 KO cricket team who defeated Mitcham Primary in Round 1.

Concordia 3 for 127 defeated Mitcham 10 for 72.

Batters Isaac T: 30 not out. Sean W: 34.

Bowlers Lachie B: 2 for 10. Sean W: 2 for 5.

Corrina Ridley
Year 7 and Sapsasa Sports Coordinator

  • Year 7 KO team
In this Section

Back to top
Sapsasa Swimming

On Thursday, 7 March, 19 students represented our College at the Adelaide South East Swimming Day. Congratulations and thank you to all of our willing swimmers and their supportive families. A special thanks to Mrs Hart and Mr Spargo who also supported throughout the day. With the combined efforts of all the swimmers, the College came third overall.

Congratulations to the following students who have been selected to represent the Adelaide South East Sapsasa Swimming Team at the Metropolitan State Day:

  • Oliver (5K) - Under 11 Breaststroke
  • Archie (5S) - Under 11 Breaststroke, Under 11 Relay
  • Joseph (6SH) - Under 12 Relay
  • Jack (6EH) - Under 12 Relay
  • Elijah (7KWAN) - Under 11 Medley Relay, Under 12 Butterfly, Under 12 Relay
  • Archie (7KWAN) - Under 13 Backstroke, Under 13 Relay

Nicole Fielke
St John's Campus PE Teacher and Sports Coordinator

  • Sapsasa Swimming
Back to top
St John's Campus Sports Results
Basketball

Thursday 21 February
Concordia Celtics basketball team defeated Annesley Aces 32 to 4.
Concordia Champions were defeated by Burnside Missiles 17 - 47.

Thursday 7 March
Concordia Celtics defeated Highgate Heat 12 to 2.
Concordia Champions defeated Unley Rockets 34-24.

Thursday 12 March
Concordia Champions drew with Burnside Lions 12 all.

Cricket

Saturday 23 February
Concordia Senior Kanga Gold defeated Mitcham 231 - 69.
Concordia Junior Kanga Green defeated Highgate 99 - 40.
Concordia Junior Kanga Blue defeated Parkside 211 - 88.

Saturday 16 March
Concordia Junior Kanga Green were defeated by Highgate Red 59- 113.

Netball

Monday 25 February
Games cancelled due to hot weather.

Tennis

Concordia Girls Tennis defeated Seymour Purple, 1&2 doubles 6-0, 3&4 doubles 6-2 and All singles match results were 4-0.

Back to top
Concordia Campus Sports Results
Boys Tennis

Wednesday 13 March

Drive Tennis defeated Nazareth 5 sets 39 games to 4 sets 35 games. 
Luke B/Dane H 6-2, Kate M/Oscar W 6-2, Dane H 7-6, Adam S 6-1, Oscar W 6-0. Close result but overall a good result.

Friday 15 March

Primary B Tennis defeated St Johns Grammar 9 sets 54 games to 0 sets 9 games. Samuel R/Matilda R-I 6-0, Chloe S/Meg W 6-0, Alex S/Michael S 6-1, Samuel R 6-4, Matilda R-I 6-1, Chloe S 6-0, Meg W 6-0, Alex S 6-3, Michael S 6-0.

Saturday 16 March

Drive Tennis defeated St Johns 5 sets 38 games to 4 sets 38 games. Ethan N/Adam S 6-3, Dane H 6-2, Adam S 7-5, Alex T 6-4, Oscar W 6-0. Very high standard match that was well supported by parents.

Senior C Tennis defeated by Cabra 6 sets 43 games to 6 sets 46 games. Nicholas E/Isaac H 6 – 1, Bailey/Michael M 7 – 5.

Middle A Tennis defeated Scotch 8 sets 54 games to 1 set 26 games. Tom G/Oscar H 6-2, Jake S/Sam W 6-4, Harvey M/Oliver M 6-1, Tom G 6-1, Oscar H 6-3, Jake S 6- 4, Harvey M 6-0, Oliver M 6-4.

Middle B Tennis defeated Scotch 5 sets 39 games to 4 sets 37 games. Marcus/Hanno 7-6, Hanno 6-0 forfeit, Will 7-6, Sebastian F 6-2, Sam P 4-1.

Boys Volleyball

Friday 15 March

Senior C1 Blue Volleyball defeated by St Ignatius 1 set 54 points to 2 sets 75 points. Best Players: Angus S, Josh J M, Will R. Special mention to Jonathan C who filled in for St Ignatius.

Middle C1 Volleyball defeated by Pulteney 1 set 63 points to 2 sets 70 points. Best Players: Lachlan, Aleksei, and Max.

Girls Basketball

Wednesday 13 March

Senior A Basketball defeated by Scotch.
Middle A Basketball defeated Scotch 33 – 27.
Middle B Basketball defeated Scotch 66 – 9.

Wednesday 20 March

Senior A Basketball defeated Walford 42 – 24.
Middle A Basketball defeated Walford 69 – 30.
Middle B Basketball defeated Walford 29 – 6.

Monday 18 March

Middle C Gold Basketball defeated Seymour.
Middle C Navy Basketball defeated by Seymour.
Middle C White Basketball defeated Wilderness.

 

Girls Volleyball

Saturday 16 March

Senior A Volleyball defeated Immanuel 3 – 0.
Senior B Volleyball defeated Immanuel 3 – 0.
Senior C1 Volleyball defeated Immanuel 2 – 1.
Senior C2 Volleyball defeated by Woodcroft 0 – 3.
Middle A Volleyball defeated Immanuel 3 – 0.
Middle B Volleyball defeated by Woodcroft 1 – 2.
Middle C Volleyball defeated Woodcroft 3 – 0.
Middle Gold Volleyball defeated by Immanuel 1 – 2.
Middle Navy Volleyball defeated Immanuel 3 – 0.

Softball

Saturday 16 March

A Grade Softball defeated by Pulteney 8 – 9.
B Grade Softball defeated by Pulteney 4 – 13.
C Grade Softball defeated by St Johns 7 – 21.

Girls Tennis

Monday 18 March

Premier League Tennis defeated Scotch 5 sets to 1 set.
Congratulations to Matilda R-I for playing up in the Premier League and having her first win 6 – 0.

Premier League Reserves Tennis defeated by Scotch 2 sets to 4 sets.

Back to top