Skip to Content Skip to Navigation
SportCollege News Print Email
In this Section

District Swimming Carnival

Congratulations to our Year 7 swimmers who competed at the District Swim Carnival on Wednesday, 10 March. They had a fantastic day with many first, second and third placings in events. Well done to all involved!

Corrina Ridley
SSSA and Year 7 Sports Coordinator

Back to top
St John's Campus Sports Results
Basketball

Wednesday 3 March

Concordia Celtics played their first game and defeated St Aloysius College Purple: 40 - 0.

Thursday 4 March

Concordia Cobras lost to Tenison Woods Tigers: 20 - 2. All played well.

Thursday 12 March

Concordia Cobras lost to Concordia Cyclones: 10 - 6.

Monday 15 March

Concordia Chasers lost to Sunrise Scorpions: 16 - 17.

Tennis

Friday 12 March

Concordia Gold lost to Wilderness White: 5 sets - 0.

Volleyball

Friday 5 March

Concordia Blue lost to Westbourne Park Primary Flames: 3 sets - 0.

Friday 12 March

Concordia Gold defeated Concordia Blue: 3 sets - 0, 74-44. Captain was Lola.

Concordia Gold defeated Westbourne Park Primary School: 2 sets - 1, 57-45. Captain was Eva.

Back to top
Concordia Campus Sports Results

Boys' Sport

Tennis

Friday 12 March

Concordia lost to Pembroke: 7 games - 12 sets (72 games)

Volleyball

Friday 12 March

Senior A1 defeated Pulteney.
Senior A2 defeated St John's: 3-0 (25-8, 25-11, 15-10). Best players: Sam W, Dan W. 
Senior B1 defeated Immanuel: 3 sets (75pts) - 0 sets (43 pts). Best players: Noah S, Max G, Shathir A. 
Senior B2 defeated Immanuel: 3 sets (65 points) - 0 sets (39 points). Best players: Noah P, Jacob H, Ben P.
Senior C Blue defeated Cabra.
Middle A lost to Cardijn: 1 set (61 points) - 2 sets (56 points).
Middle B1 lost to Immanuel. 
Middle C defeated CBC: 2 sets (71 points) - 1 set (68 points). Best players: Argon P, Samuel H, Jack S. 
Middle C Gold lost to Concordia Navy.
Middle C Navy defeated Concordia Gold: 3 set (65 points) - 0 set (55 points). Best players: Cooper A, Sien, Jesse M. 

Girls' Sport

Basketball

Wednesday 3 March

Senior A defeated Walford: 59 - 24.
Senior B defeated Walford: 31 - 8.
Middle A defeated Walford: 75 - 17.
Middle B defeated Walford: 56 – 18.

Monday 15 March

Open C lost to Seymour: 7 – 37.

Wednesday 10 March

Senior A defeated Scotch: 40 -34.
Senior B defeated Scotch: 36 - 6.
Middle A defeated Scotch: 75 - 10.
Middle B defeated Scotch: 21 -10. 

Monday 15 March

Middle Gold drew with Seymour: 34 all.
Middle Navy defeated St Peters: 26 -14.
Middle White defeated St Peters: 31 - 11.

Cricket

Friday 12 March

Concordia defeated St Aloyisius: 85 – 38. High run scorers: Hannah S, Hayley S. Wickets taken by Izzy P, Issy S.

Tennis

Monday 1 March

Premier League defeated Pembroke: 4 sets (29 games) - 2 sets (21 games).
Premier League Reserves lost to Pembroke: 2 sets (15 games) - 4 sets (25 games).

Volleyball

Saturday 13 March

Senior A defeated Immanuel: 2 sets 68 points - 1 set 56 points. Best players: Kendel H, Kira B, Mackenzie F.
Senior B defeated Immanuel: 3 sets 75 points - 0 sets 40 points. Best players: Claudia L, Emily H, Teagan R.
Senior C - BYE
Senior Gold – BYE
Senior Navy - BYE
Senior White – BYE
Middle A defeated Woodcroft: 3 sets 65 points - 0 sets 27 points. Best players: Amalia O, Asha D, Alannah.
Middle B defeated Woodcroft: 2 sets 73 points - 1 set 56 points. Best players: Anushri, Hayley, Holly.
Middle C lost to Woodcroft: 0 sets 66 points - 3 sets 76 points. Best players: Emily, Gigi, Sophie.
Middle Gold defeated Woodcroft: 4 sets 90 points - 0 sets 47 points. Best players: Isabel, Lila, Matilda.
Middle Navy defeated Woodcroft: 4 sets 90 points - 0 sets 36 points. Best players: Hannah, Scarlett B, Ava K.
Middle White lost to Immanuel: 0 sets 40 points - 3 sets 75 points.

Co-educational Sport

Swimming

Wednesday 10 March

Concordia finished in third place vs Immanuel and Sacred Heart.

Back to top