Skip to Content Skip to Navigation
SportCollege News Print Email
In this Section

Knockout Sport Round 1 Success

Students have recently competed in a range of statewide knockout sports competitions, with some excellent results!

Well done to our Year 6/7 football, Year 7 soccer and Year 7 netball players. All four of these teams were undefeated in their respective round robins during Week 3 and have won through to the semifinal round of the statewide knockout competition.

After two matches on Monday, 10 August, our Senior A Netball have advanced to the next round of the knockout competition.

We wish all of these teams every success for the remaining games. Go Concordia!

Back to top
St John's Campus Sports Results
Basketball

Thursday 30 July
Concordia Champions were defeated by Mercedes: 8-16.
Concordia Chargers defeated Highgate Hustlers: 26-0.

Thursday 7 August
Concordia Chargers were defeated by Parkside Red: 11-14.
Concordia Champions were defeated by Unley Inspired: 7-29. 

Tuesday 28 July
Concordia Cannons defeated Highgate Heatwave: 16-0. 

Tuesday 4 August
Concordia Cannons defeated Burnside Thunder: 36-2.   

Wednesday 5 August
Concordia Celtics were defeated by Emmaus CC 4-30.

Football

Saturday 1 August
Concordia Year 6/7 Boys defeated St Paul's College: 20.9 (129) to 2.2 (14).   

Saturday 8 August
Year 6/7 Boys were defeated by St Peter's College: 0.0 (0) to 18.11 (119).  

Netball

Monday 27 July
The Concordia Canaries were defeated by Concordia Celtics: 14-0.

Monday 3 August
The Concordia Celtics defeated Unley Blue Crew: 18-0. The whole team played well.
The Concordia Canaries defeated St Therese Stars: 6-0. 

Monday 10 August
Canaries Year 2/3 team defeated the St Thomas Tigers: 5-0. 

Soccer

Saturday 1 August
Concordia Under 8s defeated Clapham: 2–0. Player of the match was Sebastian and two goals were scored by Noah.
Concordia Under 9s drew 1-1 to Stella Maris.
Concordia Under 11s were defeated by Highgate: 3-4.

Saturday 8 August
Concordia Under 8s were defeated by Glen Osmond: 8-0.
Concordia Under 11s were defeated by Craigburn Primary: 0-2. 

Volleyball

Friday 31 July
Concordia Gold defeated Rose Park Suteki two sets to one – 72 points to 70. The first and well deserved win with their wonderful new coach Amber.

Friday 7 August
Concordia Gold were defeated by Loreto Spikers two sets to one, 73 to 61 points.

Back to top
Concordia Campus Sports Results

Mixed Sport

Cross Country

Senior Girls
Isla 11RAMO, 3rd place in 20:19:40

Middle Boys
Rohan 8GGRA, 7th | 18:44:50
Marshall 7LAUS, 9th | 18:59:10
Alex 8VNAR, 16th | 20:08:50
Jacob 7RCRO, 19th | 20:29:40
Liam 7LAUS, 22nd | 21:02:80
Luke 7RHOG, 24th | 22:49:00

Middle Girls
Alexandra 7RHOG, 10th | 20:57:30
Ely 7RHOG, 12th | 21:47:60
Jess 7KSPA, 13th | 22:04:10

Hockey

Wednesday 22 July
Middle Hockey defeated by PAC: 0-5. Best players: Kieran B, Sam W and Fergus C.

Wednesday 29 July
Middle Hockey defeated by Pulteney: 0-4. Best players: Kieran B, Fergus C and Charlotte S.

Wednesday 5 August
Middle Hockey defeated by St Peters: 0–6. Best players: Sam W, Asmitha R and Kieran B.

Boys Sport

Basketball

Wednesday 29 July
Concordia Gold defeated Concordia Blue.

Saturday 1 August
Senior A defeated by Cabra: 42–87. Top scorers: Sam H (14) and Calvin Z (11). Best players: Sam H, Isaac H and Calvin Z.
Senior B defeated by Cabra: 37–51. Top scorers: Jack S (14) and Clark M (7). Best players: Jack S, Clark M and Will T.
Senior C defeated Cabra: 39–34. Top scorers: Harry N (11) and Will M (7). Best players: Harry N, Will M and Will P.
Senior D defeated by Woodcroft: 19–37.
Middle A defeated Cabra: 88–24. Top scorers: Oliver M (27), Tom S (24), Lachlan T (10), Kurtis R (10). Best players: Oliver M, Tom S, Lachlan T and Kurtis R.
Middle B defeated Cabra: 56–14. Top scorers: Fergus V (16), Elijah M (11) and Frederick B (9). Best players: Fergus V, Elijah M and Henry R-E.
Middle C defeated Cabra: 77-20. Top scorers: Angus M (32), Patrick S (20) and James P (14). Best players: Angus M, Patrick S and James P.
Middle D defeated St Peters: 28–24. Top scorers: Jack P (12) and Luke (8). Best players: Jack P, Michael S and Jacob S.

Saturday 8 August
Senior B defeated by Pembroke: 32–44. Top scorers: Jack S (12) and Will T (7). Best players: Jack Su, Jack St and Will T.
Senior C defeated Pembroke: 59–30. Top scorers: Jack S (22), Harry N (11) and Will P (10). Best players: Will P, Jack S and Harry N.
Senior D defeated Pembroke: 23–10. Top scorers: Ray (7), Aiden (4) and James (4). Best players: Jay S, Aiden M, James T and Ray Z.
Middle A defeated Pembroke: 58–27. Top scorers: Thomas S (20), Oliver M (17), Alex S (11). Best players: Oliver M, Thomas S and Alex S.
Middle B defeated Pembroke: 56–32. Top scorers: Henry R-E (17), Fergus V (6) and Ethan T (6). Best players: Henry R-E, Fergus V and Ethan T.
Middle C defeated Pembroke: 24–23. Top scorers: Patrick S (12) and Jackson G (6). Best players: Patrick S, Ethan B and Jackson G.
Middle D defeated PAC: 23–19. Top scorers: Jack P (10), Jacob S (4) and Michael S (4). Best players: Jack P, Jacob S and Archie A.

Football

Wednesday 29 July
1st XVIII defeated Cabra: 13.8 (86) – 6.7 (43). Goal kickers: James K (6), Jack S (3), Josh G (2), Finn S (1), Ollie L (1). Best players: Ollie L, Taran S, Sam G, Jet W, James K, Josh C and Nick G.
Open B defeated by Pulteney Grammar A Grade.
Middle Football defeated by Nazareth: 6.9 (45) - 7.5 (47). Goal kickers: Max T (2), Jacob H (1), Jake D (1), Fergus V (1), Tadgh W (1), Ben P (1), Kurtis R (1), Noah P (1), Seb R (1), Angus M (1), Hamish G (1). Best players: Kurtis R, Noah P, Fergus V, Angus M, Rory F and Ben P.

Saturday 1 August
Year 7B defeated St Pauls. Goal kickers: Jake M (4), Fela H (4), Leon R (3), Louis A (3), Jack N (2), James P, Oliver E, Jett H and James C.
Best players: Jake M, Louis A, James P and Fela H.

Wednesday 5 August
1st XVIII defeated Norwood Morialta: 7.8 (50) – 5.6 (36). Goal kickers: Jet W (4), James K (1), Taran S (1), Zak B (1). Best players: Jet W, Oliver L, Taran S, Sam G, Fletcher S and Jaden T M.
Open B defeated by Cardijn: 2.2 (14) – 15.12 (105). Goal kickers: Dane H (1) and Jack S (1). Best players: Dane H, Cody J, Joey H-F, Jack S, Luke F and Harry N.
Middle Football defeated Unley: 13.13 (91) – 2.3 (15). Goal kickers: Harry K (2), Sean W (2), Tom S (2), Ben P (1), Kurtis R (1), Noah P (1), Michael S (1), Louis A (1), Leon R (1) and Joe S (1). Best players: Noah P, Kurtis R, Bailey K, Jake D and Ben P.

Soccer

Saturday 1 August
Open B defeated Cardijn: 4–3. Goal scorers: Kyle G (2), Jack K (1) and Ben D (1). Best players: Kern M, Ben D and Kyle G.
Middle A defeated CBC: 8–1. Goal scorers: Max T (3), Tom T (2), Alex P (2), Fletcher D (2) and Kostas T. Best players: Alex P, Tom T and Oli M.
Middle B defeated Unley: 4–0. Goal scorers: Adam B (3) and Kostas T. Best players: Joe M, Lachlan H and Marshall H.
Year 7B defeated by PAC: 1–6. Goal scorers: Max. Best players: Lucas H, Elliot K and Leo V.

Wednesday 5 August
Senior A defeated by Immanuel: 1–4.

Saturday 8 August
Open B defeated Cabra. Goal scorers: Oscar H (5), Ben D (2), Kyle G (1), Piers H (1), Alex T (1), Joseph P (1), Angus L (1) and Jordan R (1).
Middle A defeated by Cardijn: 1–7. Goal scorer: Adam B. Best players: Alex P, Cormack K and Sam P.
Year 7B defeated Pulteney: 4–2. Goal scorers: Lucas H (2), Ned B and Luke B. Best players: Lucas H, Mitchell V and Charles L.

Girls Sport

Football

Friday 31 July
Senior A defeated by Seymour.
Senior B had a bye.
Middle A defeated Seymour.
Middle B defeated by Wilderness in a close game.

Friday 7 August
Senior A defeated by St Ignatius.
Senior B defeated Seymour.
Middle A defeated Woodcroft.
Middle B defeated by Seymour in another close game.

Netball

Saturday 1 August
Senior A defeated by Westminster.
Senior B1 defeated by Westminster.
Senior B2 defeated Westminster.
Senior C defeated by Westminster.
Year 10 defeated by Westminster.
Year 9A defeated by Westminster.
Year 9B defeated by Westminster.
Year 9 Navy defeated Wilderness.
Year 9 White defeated Pembroke.
Year 8A defeated by Westminster.
Year 8B defeated Westminster.
Year 7A defeated by Westminster.
Year 7B defeated Westminster.
Year 7 Navy defeated Pembroke.
Year 7 White defeated Scotch.

Saturday 8 August
Senior A defeated by St Peters.
Senior B1 defeated by St Peters.
Senior B2 defeated Seymour.
Senior C defeated Seymour.
Year 9A defeated by St Peters in a close game.
Year 9B defeated St Peters.
Year 9 Navy defeated by Scotch.
Year 9 White defeated by St Peters.
Year 8A defeated by St Peters.
Year 8B defeated St Peters.
Year 8 Navy defeated by Westminster.
Year 8 White defeated St Peters.
Year 7A defeated by St Peters.
Year 7B defeated St Peters.
Year 7 Navy defeated Scotch.
Year 7 White defeated Pembroke in a strong win.

Back to top