Skip to Content Skip to Navigation
SportCollege News Print Email
In this Section

St John's Campus Sports Results
Cricket

Saturday 13 February

Concordia Year 2/3 gold lost to Mitcham Primary: 132-148.
Concordia C Grade Junior Green team lost to St Thomas: 59-89.
Concordia C Grade Junior Blue team defeated Highgate 110 -59.

Netball

Monday 8 February

Concordia Cats defeated Unley Blue: 5-1.

Softball

Saturday 13 February

Concordia Year 3-4 Tee-ball Team lost to Belair: 43-57. A very close game for a team playing for the first time.

Tennis

Friday 12 February

Concordia Girls Gold Tennis Team defeated Wilderness: 2 sets - 1.

Back to top
Concordia Campus Sports Results

Boys' Sport

Cricket

Saturday 13 February

1st XI defeated Immanuel 2nd XI: - 1/95 (17 overs) - 5/92 (20 overs). Nick 2/13, Lachlan 43, Ben 25. 
9A (Day one of a two-day match) vs St Michael’s: Concordia all out for 131. Jackson 34, Sean 29, Jay 25. St Michael’s 1/7 off 3 in reply. Sean 1 wicket. 
8A (Day one of a two-day match) vs PAC. Concordia all out for 71. Lachlan 21 n.o., Lachlan 16. PAC 2/36. Liam 2 wickets.  
7A lost to St Ignatius: 3/51 (20 overs) - 5/69 (20 overs). Andrew 8*, Hunter 8*, Tom 1/0, Cameron 2/8.   

Tennis

Friday 12 February

Year 7 lost to Pembroke: 0 sets (10 games) - 12 sets (72 games).

Saturday 13 February

Drive defeated Mercedes: 6 sets (43 games) - 3 sets (30 games). Winners: Dane/Ari, Ethan/Cody, Ari, Cody; 2 sets won by forfeit. 
Senior A lost to St Peter’s: 0 sets (7 games) - 9 sets (54 games). 
Senior C defeated St Ignatius: 7 sets (61 games) - 5 sets (55 games). Winners: Andrew/Sam, Will/Nick, Finn/Hayden, Sam, Will, Finn, Hayden. 
Middle B defeated Scotch: 9 sets (57 games) - 3 Sets (34 games). Winners: Fraser/Lucas, Alex/Jackson, Charlie/Mitchell, Fraser, Lucas, Fergus, Alex, Jackson, Mitchell.

Volleyball

Friday 5 February

Senior A defeated Adelaide High School: 2 sets (73 points) - 1 set (56 points). Best players: Tom, Samson, Luke. 
Senior A2 defeated Scotch: 2 sets (63 points) - 1 set (51 points). Best players: Henry, Sam, Max. 
Senior B1 – Bye
Senior B2 – Bye
Senior C Yellow – Bye
Senior C Blue – Bye
Middle A defeated Pulteney: 2 sets (66 points) - 1 set (68 points). 
Middle B1 – Bye
Middle B2 – Bye
Middle C1 – Bye
Middle C Gold – Bye
Middle C Navy – Bye

Friday 12 February

Senior A lost to Immanuel: 1 set (53 points) - 2 sets (59 points). Best players: Tom, Samson, Luke. 
Senior A2 lost to Immanuel: 0 sets (47 points) - 3 sets (75 points). Best player: Liam. 
Senior B1 defeated St Johns Grammar School: 3 sets (75 points) - 0 sets (20 points). Best players: Max, Andrew, Shathir.
Senior B2 defeated Westminster: 3 sets (65 points) - 0 sets (39 points) Best players: Max, Jacob, Harry. 
Middle A lost to Immanuel: 0 sets (47 points) - 3 sets (75 points).
Middle B1 lost to St Michael’s: 0 sets (23 points) - 1 set (25 points). Best players: Nima, Alex, Stirling. 
Middle B2 lost to St Michael’s: 0 sets (37 points) - 3 sets (65 points). Best players: Josh, Elliott. 
Middle C1 defeated Cabra 1 set: 2 sets (72 points) - (54 points). Best players: Jake, Mitchell, James. 
Middle C Gold defeated St Michael's: 1 set (25 points) - 0 sets (23 points). Best players: Nicholas, Max, Cooper. 
Middle C Navy defeated Cabra: 2 sets (58 points) - 1 set (46 points). Best players: Ben, Matthew, Argon.

Girls' Sport

Basketball

Monday 8 February

Senior C lost to Immanuel.
Middle Gold lost to Immanuel 2: 30-10.
Middle Navy defeated St Peters 1: 19-0.
Middle White lost to Immanuel 1: 18-5.

Wednesday 10 February

Senior A lost to Immanuel.
Senior B lost to Immanuel.
Middle A lost to Immanuel.
Middle B lost to Immanuel.

Cricket

Friday 12 February

Bye

Softball

Saturday 6 February

Open B defeated Scotch: 13-9.
Open C drew with Scotch: 9-9.

Saturday 13 February

Open B defeated St Johns: 13-12 (Laura home run).
Open C lost to St Ignatius.

Tennis

Saturday 6 February

Div 2 vs Scotch - incomplete due to rain.
Div 4 defeated Scotch.

Monday 8 February

Premier League defeated Pulteney 3: (30) – 3 (23).
Premier Reserves lost to Pulteney 3: (22) – 3 (27).

Saturday 13 February

Div 2 - Bye
Div 4 - Bye

Volleyball

Saturday 6 February

Senior A lost to Seymour: 1-2.
Senior B defeated Seymour: 2-0.
Senior C defeated Seymour: 2-1.
Senior Gold defeated Seymour: 3-0.
Senior Navy lost to Westminster: 1-2.
Senior White lost to Westminster: 0-3.
Middle A defeated Seymour: 3-0.
Middle B defeated Seymour: 3-0.
Middle C defeated Seymour: 3-0.
Middle Gold lost to Seymour: 1-2.
Middle Navy lost to Westminster: 0-3.
Middle White - Bye

Saturday 13 February

EXEAT for all grades

Mixed Sport

Swimming (Years 7-12)

Wednesday 10 February

Concordia finished in 2nd place vs St Peters, St Ignatius and Pulteney.

Back to top